11 Mar Brak komentarzy admin Staszów , , ,

Urządzając pokój dla malucha należy pamiętać o kilku istotnych sprawach. Po pierwsze wszelka przesada i przesyt są bez wątpienia niemile widziane. Już sam fakt tego, że swoją przestrzeń znajdzie tutaj sporo kolorowych zabawek, które znacznie częściej są niewątpliwie porozrzucane na podłodze niż poskładane w szufladach sprawi, że pomieszczenie nabierze kolorów. To właśnie dlatego ściany pomieszczenia dla dziecka powinny być zachowane w sympatycznym, ale niekoniecznie jaskrawym odcieniu. Stonowane kolory pozwolą też zrelaksować dziecko i pozwolą mu na spokojny odpoczynek. Koncepcji na temat aranżacji pokoju dziecinnego może być wiele. Jedno jednak jest pewne – pokój dziecięcy powinien być użyteczny. Zabawki dziecka wymagają wiele miejsca w szafach i półkach, dobrze jest więc zdecydować się na odpowiednio pojemne mebelki. Poza tym, zależnie od tego, czy dziecko rozpoczęło już wiek przedszkolny albo szkolny czy jeszcze nie, nieodzowne może być wydzielenie części przeznaczonej do zabawy a także części do nauki z biurkiem i wygodnym krzesłem. Należy zwrócić także uwagę na właściwe oświetlenie zarówno miejsca, w którym dziecko się bawi, jak i stolika, przy którym będzie odrabiało zadania domowe. Pokój dziecięcy to miejsce rozwijania kreatywności i wyobraźni. Dobrze jest więc włożyć trochę wysiłku w zaaranżowanie go z kreatywnością. Całkiem inne wymagania będzie posiadał niemowlak, a całkiem inne dziecko w wieku przedszkolnym czy młodzież. Niemowlę oczekuje przede wszystkim ciszy, spokoju i miejsca do zdrowego snu. To są podstawowe potrzeby noworodka. Nieco później, kiedy dziecko zaczyna już raczkować, uczy się chodzić, istotną rolę odgrywa przestrzeń. Z wiekiem zabawy dziecka stają się coraz bardziej wyszukane i ciekawe, miejsca potrzeba więc znacznie więcej. Potrzeby zmieniają się, kiedy maluch wchodzi w wiek szkolny. Wówczas nieodzowne staje się wydzielenie w pokoju miejsca do zabawy, ale też do nauki i odrabiania zadania domowego. Nastolatek potrzebuje również znacznie więcej prywatności, w pokoju będzie już nie tylko spędzał godziny na rozrywce, ale będzie też przyjmował znajomych, a pokój stanie się wyrazem jego temperamentu. Dlatego właśnie umeblowanie pokoju dziecinnego jest tak ciekawe i wciągające, a tym samym tak bardzo wymagające. Musimy wykazać się dobrą znajomością naszego dziecka, by zdawać sobie sprawę, jaki wybór będzie tym właściwym. Pokój dziecka musi być przede wszystkim w pełni bezpieczny. Zwłaszcza w tych najmłodszych latach życia trzeba zwrócić baczną uwagę na to, by wszystkie kanty i ostre krawędzie były zabezpieczone, by osłonięte zostały wszystkie gniazdka elektryczne oraz żeby inne potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu dziecka przedmioty zostały ukryte. Bezpieczeństwo malucha jest absolutnie najważniejsze i to powinniśmy w pierwszej kolejności brać pod uwagę, aranżując mu pokój. Należy pamiętać o tym, że pokój dziecięcy to nie to samo, co salon. Tutaj nie sprawdzą się masywne, drewniane meble i ściany w ciemnym, eleganckim kolorze. Taka stylistyka z pewnością nie pasuje do beztroskiego pokoju dziecka, gdzie powinniśmy zdecydować się na jasność, przestrzeń i radość, co będzie stymulować rozwój kreatywności dziecka. W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć radosnych ozdób, które dodadzą mu dziecinnego uroku. Takimi dodatkami mogą być puszyste poduszki w fantazyjnych kształtach czy zawieszone nad łóżkiem lub łóżeczkiem girlandy z papieru. Niezwykle dobrym pomysłem może być też umieszczenie w polu widzeniu malucha sylwetki jego najbardziej lubianego bohatera z bajki lub kreskówki.