Przychodzi taki czas, że dziecko wyrasta z łóżeczka i trzeba urządzić mu pokój od nowa. W pewnym wieku około 2-3 lat zaczyna naśladować rodziców. To oni są dla niego wzorem. Chłopcy chcą być zazwyczaj jak ich ojcowie, a dziewczynki jak ich matki. W związku z tym ich początkowe zainteresowania pokrywają się nierzadko z pasjami i zajęciami rodziców. Jeśli tata uwielbia grzebać w pod maską auta, to jego dziecko również się tym zaciekawi. Zwykle zawód uprawiany przez rodziców jest także ciekawy dla dziecka, więc dzieci bawią się odgrywając role swoich rodziców. Nie trwa to wiecznie. Po jakimś czasie odkrywa własne pasje, oderwane od zainteresowań rodziców, zwłaszcza gdy zaczyna okres dojrzewania prezentuje swoją autonomię, która także wyraża się w aranżacji pokoju.

Wystrój pokoju małego policjanta i strażaka
Dziecko interesujące się zawodem policjanta z ochotą będzie spędzać czas na zabawie w pokoju urządzonym w stylu stróża prawa. Może być to pokój małego szeryfa lub policjanta. Jego elementem będzie łóżko imitujące radiowóz, a także dywan obrazujący policjantów i złodziei lub trasę otoczoną zabudowaniami ze znakami drogowymi. Na ścianie obowiązkowe nalepki ścienne, które mogą przedstawiać policyjny radiowóz, sylwetki stróżów prawa, czy sygnalizację świetlną. Pokój małego strażaka można wyposażyć w łóżko w kształcie wozu strażackiego. Dla rodzeństwa sprawdzi się tu łóżko piętrowe, posiadające drabinkę imitującą tą w strażackim wozie.

Wyposażenie pokoju małego miłośnika zwierząt
Świat przyrody, a zwłaszcza zwierzęta interesuje dzieci. Dobrze wspierać to hobby i zorganizować dla nich przestrzeń pokoju w którym towarzyszyć mu będą różne gatunki zwierząt, w postaci nalepek na ścianach, dywanów, zasłon, czy też pościeli. Pokój dziecka zaaranżowany w stylu surwiwalowym może być źródłem rozwijania kreatywności i zabawy w fascynujące przygody. Elementem takiego pokoju może być namiot, który przyniesie maluchowi namiastkę przygody. Można zastosować również drabinki i liny. Nie może zabraknąć również lornetki, przez którą maluch obserwować będzie zwierzęcych mieszkańców lasów. Nieodzowne będą również pluszaki, imitujące różne gatunki zwierząt, które także będą częścią aranżacji i zabawy maluszka. Częścią wyposażenia takiego pokoju może być również hamak, zamocowany pomiędzy dwoma ścianami.

Tak naprawdę najlepszy pokój dla dziecka to taki, który dziecko będzie miało możliwość zaaranżować we własnym zakresie. Istotne by pozostawić dziecku również możliwość wyrażenia siebie, w postaci tablicy na której będzie miało możliwość bazgrać kredą. Wspólne dobieranie gadżetów do pokoju może być fantastyczną zabawą. Aranżowanie pokoju oraz późniejsze zakupy w sklepie meblowym to może być wspaniałe wspomnienie. Jeśli jest się wystarczająco kreatywnym, a do tego ma się dryg konstruktorski, pewne przedmioty można stworzyć samodzielnie. Niezwykle popularne stało się tworzenie razem z dziećmi projektów pluszaków, które następnie są dokładnie odtworzone, niezależnie od proporcji. Taka przytulanka będzie bez wątpienia najistotniejszą częścią w pokoju, z którym dziecko nie będzie mogło się rozdzielać. Pokój dla maluszka i jego wystrój jest istotny, ale nawet najpiękniejszy nie zastąpi wspólnej zabawy i spędzania w nim czasu z rodzicami.