11 Mar Brak komentarzy admin Staszów ,

Temat właściwego urządzenia pokoju dziecięcego zajmuje przyszłym rodzicom dużo chwil. Istotne by pomyśleli o odpowiedniej funkcjonalności wnętrza, to znaczy rozstawieniu mebli i kupieniu takich, które będą funkcjonalne i posłużą maluszkowi również gdy wyrośnie z okresu niemowlęctwa. Choć są meble dedykowane tylko dla pokoju noworodka i niełatwo je później zaadaptować w przestrzeni, to komody, czy kanapy przy łóżeczku dziecka warto wybrać z myślą o przyszłości, kiedy łóżeczko ze szczebelkami zostanie zastąpione zwykłe łóżko dla dzieci.

Istotny jest wybór odpowiedniego koloru ścian. Nie chcemy przecież wielokrotnie go przemalowywać, z tego powodu warto zdecydować się na neutralne kolory pastelowe, które pasują do każdej kompozycji. Ponadto nie ma znaczenia czy na świat przyjdzie dziewczynka czy chłopiec beże i bielone szarości, a także delikatne żółcie idealnie sprawdzą się w pokoju każdego dziecka. Dzieci rozwijają się w szybkim tempie i meble z czasów niemowlęctwa takie jak przewijak, czy łóżeczko muszą pójść w odstawkę. Warto jednak zainwestować w wyposażenie wnętrz, które będą zawsze pasowały. Szezlong z poduchami zlokalizowany w pokoju dziecka w pobliżu łóżeczka może stać się częścią jego aranżacji. Kiedy dziecko dorośnie będzie miało gdzie przyjąć swoich przyjaciół np. na imprezie urodzinowej. Podobnie warto nabyć szafę przesuwną, która będzie mogła być użytkowana wiele lat.

Elementem aranżacji, który łatwo można zastąpić są nalepki na ścianach. Obecnie można kupić wodoodporne, które dodatkowo nie pozostawiają śladów, w różnych wzorach i kolorach. Geometryczne wzory zawsze się sprawdzą i są ponadczasowe, a ponadto pobudzają wyobraźnię przestrzenną. Można w pokoju malucha zainstalować także „ścianę myśli”, w postaci tablicy kredowej, na której dziecko będzie mogło rysować i gryzmolić bez ograniczeń, a kiedy będzie większe posłuży mu jako notatnik i przypomnienie o ważnych rzeczach albo miejsce, na którym zapisywać będzie ulubione powiedzenia.

Istotną sprawą, kiedy dziecko wyrośnie z łóżeczka jest kupno większego łóżka. Kiedy nie ma się ograniczeń finansowych można rzecz jasna nabyć cudaczne łóżka w kształcie autek czy pałaców. Niemniej jednak takie łóżko posłuży dziecku kilka lat i szybko z niego wyrośnie. Jeżeli chce się żeby łóżko posłużyło dłuższy czas, warto nabyć pospolity, ponadczasowy model. Łóżko drewniane sprawdzi się zarówno w pokoju dziecka jak i nastolatka. Elementem wyróżniającym może być oryginalna narzuta na łóżko, np. z postaciami umiłowanych filmów rysunkowych, czy komiksów. Starsze dziecko może wymienić taką narzutę, np. na taką z logo ukochanego klubu piłkarskiego czy wizerunkiem ukochanej kapeli. Niewielkie dodatki mogą zupełnie odmienić wnętrze bazujące na klasycznych, drewnianych meblach.

Interesującym elementem zarówno dla młodszych jak i większych pociech będzie tapeta 3 D, która pobudzać będzie wyobraźnię i tworzyć wnętrze. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość jej przemalowywania. Na podłogę dobrze jest wybrać dywan, na którym małe dziecko bezpiecznie będzie się bawić. Możemy wybrać motywy z bajek, godząc się z faktem, że pewnego dnia dywan trzeba będzie komuś podarować lub zdecydować się na zdobienia, które będą pasowały także w pokoju starszego dziecka.