Warto urządzić pokoik dziecinny tak, aby był funkcjonalny i bezpieczny, z pewnością nie można zapominać o tym, że powinien być urządzony zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Po za wygodnym łóżkiem, istotnym elementem umeblowania są meble oraz biurko.

Pokoik dla niemowlaków oraz noworodków
Takie pomieszczenie musi być praktyczne i ułatwiać zajmowanie się dzieciaczkiem. Głównie powinno być komfortowe dla rodziców, którzy niejednokrotnie w tym pokoju usypiają maleństwo lub również zmieniają pieluszki. Warto skutkiem tego, żeby w nim po za bezpiecznym łóżeczkiem znajdował się przewijak, powinny być tam także półeczki do przechowywania ubranek oraz akcesoriów. Należałoby w podobny sposób zaopatrzyć pokój w komfortowy fotel, który przetestuje się podczas karmienia. Wraz z rozwojem dziecka niezbędne są zabawki. Należy jednak wybierać modele przeznaczone do konkretnego wieku. Każda zabawka powinna posiadać atest bezpieczeństwa dodatkowo być wykonana z pełni bezpiecznych półproduktów, które nie są toksyczne. W przypadku, kiedy maleństwo ma kłopoty ze snem, idealnie sprawdzi się miś szumiś, który transmituje wibracje, co zapewnia uspokajający sen i dodatkowo odpręża maleństwo.

Pomieszczenie dla rodzeństwa
Dla kilkuletnich dzieci wskazane jest wybrać mebelki, bez ostrych krawędzi. Mogą być one wykonane np. z płyty wiórowej. Dzieci w tym wieku bardzo dużo się bawią zatem wskazane jest zdecydować się na kosze, w których mogą trzymać swoje zabawki. Jeżeli rodzeństwo innej płci posiada pospołu pokój, znakomicie sprawdzi się jego podzielenie. Jedna część może być zaaranżowana zgodnie z gustem pensjonarki np. ściany mogą być pomalowane na żółto, bądź liliowo. Natomiast część chłopaczków może być zaaranżowana jednoznacznie z jego zaintrygowaniami. Na ściankach w kolorze błękitnym mogą zawisnąć plakaty ulubionych sportsmenów. Jeżeli dzieci uczęszczają już do szkoły wskazane jest, aby posiadały biureczka, powinny posiadać oddzielne. Najlepiej ulokować je w takim przypadku z dala od siebie, żeby jedno drugiemu nie przeszkadzały sobie w odrabianiu pracy domowej. W podobny sposób dzieci w wieku przedszkolnym wiele czasu spędzają na bawieniu się, wskutek tego zabawki lepiej umiejscowić w pojemnikach a także koszykach.

Jak zaaranżować niewielki pokoik?
Nawet jeżeli nie dysponujemy dużym metrażem, warto, aby dziecko posiadało swój zakątek, który będzie odzwierciedlał jego wszystkie pasje a także zamiłowania. Nawet jeżeli to malucieńka przestrzeń można ją całkiem komfortowo urządzić. W takim malutkim pomieszczeniu musi się znaleźć miejsce na łóżko, w takim przypadku powinno się wybrać model, który posiada pojemnik, gdzie można trzymać pościel, ale i jakieś gry planszowe bądź też zabaweczki, którymi dziecko niewiele się bawi. Do biurka można dostosować praktyczne i komfortowe siedzisko, z podtrzymaniem. W sytuacji gdy nie ma miejsca na szafę i półki to zabaweczki może trzymać w pojemnikach oraz koszyczkach. Najukochańszy miś przytulanka zdoła być położony zawsze na łóżku.

Bez względu na to w jakim wieku jest dziecko przy wyborze koloru ścianek trzeba wystrzegać się intensywnych kolorów takich jak purpura, lub granat, które działają rozpraszająco . Pożądane byłoby wybrać również oświetlenie, które posiada normy bezpieczeństwa fotobiologicznego. Można również zdecydować się na roletki w oknach, które zapobiegają wpadaniu nazbyt intensywnych promyczków słoneczka.