11 Mar Brak komentarzy admin Staszów , ,

Pokój dziecinny może być urządzony na mnóstwo sposobów. Najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na to, w jaki sposób urządzimy przestrzeń malucha jest jego płeć. Inaczej przecież umeblujemy pokój dla małego mężczyzny, zdecydowanie inaczej natomiast dla młodej kobiety. Oczywiście, w okresie niemowlęcym nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale później, gdy w pokoju zamieszkają już lalki i pluszaki, wystrój ma duże znaczenie. Istnieje niepisana zasada, że pokój dla chłopca zachowuje się w kolorze niebieskim, a dla dziewczynki oczywiście w różowym. Nie jest to reguła, jednak rzeczywiście często tak jest. Dziewczynki uwielbiają misie, maskotki, lalki, które wożą w wózeczkach czy układają w łóżeczku do snu. Warto więc tak urządzić wnętrze, by znalazło się odpowiednie miejsce na ulubione zabawki dziecka. Poza tym, dużą rolę spełniają ozdoby do pokoju dziecka. Jeśli mówimy o pokoju dla dziewczynki, świetnie sprawdzą się wszystkie kwiatuszki, serduszka i tym podobne kształty. Na ścianach z powodzeniem może zagościć najbardziej lubiana bohaterka z bajki. Taki pokój stanie się ulubionym miejscem dziecka w całym domu. Warto zadbać o puszysty dywan, który zapobiegnie zmarznięciu stóp podczas zabawy, a także zamortyzuje upadki podczas pierwszych prób chodzenia, a później podczas wesołej zabawy malucha. Bardzo istotne przy aranżowaniu kącika malucha jest określenie, na jakim etapie życia pociecha się znajduje. Zdecydowanie inaczej będzie urządzony pokój dla niemowlęcia, a całkiem odmiennie dla nastolatka. O ile niemowlak świetnie będzie się czuł w otoczeniu pluszowych misiów i zabawek, to dziecko w wieku młodzieżowym z całą pewnością będzie chciał się pozbyć wszelkich pozostałości po dzieciństwie. Dlatego tak istotne jest zaaranżowanie pomieszczenia, który łatwo będzie przemeblować, gdy oczekiwania młodego człowieka się zmienią. Bardzo ciekawym pomysłem jest spersonalizowanie pokoju dziecka pod względem na przykład motywu na zasłonach. Wystarczy tylko podać dziecku kartkę i mazaki, a gotowy malunek nadrukować na firance. Taki dodatek będzie niezwykle kreatywnym detalem w pokoju malucha, który jeszcze silniej zidentyfikuje się z pokojem. Meblując pokój dla dzieci staramy się, by spełnił on wszelkie indywidualne potrzeby człowieka, który w nim zamieszka. Dziecko na pewno ucieszy się z naklejonych na ścianach bohaterów z ulubionej bajki czy z naklejek przyklejonych do szafy. Takie z pozoru nic nieznaczące szczegóły dodają uroku wnętrzom i sprawiają, że zyskuje on własny, niepowtarzalny styl. Planowanie dla dzieci od urządzania pokoju dla dorosłych odróżnia się tym, że w przypadku malucha nie musimy zwracać tak znaczącej uwagi na styl i dobór odpowiednich do niego odcieni. Pokój malucha nie musi posiadać określonego z góry stylu, najlepiej, by był jednak przytulny, przestronny i sympatyczny, by maluch czuło się w nim dobrze i mogło bez przeszkód rozwijać swoją wrodzoną kreatywność i wyobraźnię. Podobno każde dziecko może zostać artystą dlatego warto umożliwić mu rozwój pierwszych nieśmiałych talentów właśnie w pokoju. W tworzenie dziecinnego pokoju możemy zaangażować też samego malucha, o ile jego wiek jest do tego wystarczający. Nie trzeba decydować się na bardzo drogie umeblowanie pokoju, bo oczekiwania dziecka zmieniają się bardzo szybko i cały wystrój musi zostać odmieniona.