Planując pierwsze zakupy dla naszego dziecka z pewnością na liście sprawunków znajdziemy wózek. Dobrze jest zainteresować się tym tematem szerzej. Jeśli na samym początku podjęliśmy decyzję, że najkorzystniejszym rozwiązaniem okaże się dla nas wózek spacerowy wielofunkcyjny to tak prawdę mówiąc już do czasu edukacji chodzenia naszej pociechy możemy zapomnieć już o tym temacie. Jednakowoż jeżeli podjęliśmy decyzję by kupić dla niemowlaka tzw. wózek gondolę to wcześniej czy później będziemy musieli dokonać zakupu dodatkowego wózka – spacerówki. Podczas gdy zbliża się ten okres na zmianę? Wózki spacerowe opiekunowie lub dziadek i babcia kupują tak faktycznie w w różnych okresach. Nie ma tu uniwersalnej pory dla każdego. Każdy wózek pełni pewną funkcję. Toteż sami powinniśmy dostrzec, kiedy nasza gondola przestaje je spełniać. Przyjęte jest, że powinna ona być do pierwszego roku dziecka. Tak też obiecują sami producenci wózków. W praktyce bywa to przeróżnie. Decydującym motywem jest nasza rosnąca pociecha. Niemalże przez pół roku mamy możliwość położyć niemowlaka i nie obawiać się, że będzie ono chciało wstać. Kiedy jednak zacznie być ono ciekawe świata możemy mieć wyjątkowy kłopot w tym, ażeby zagwarantować mu bezpieczeństwo w gondoli. Nie ma tam albowiem żadnych szelek ani innych gadżetów, dzięki którym moglibyśmy zabezpieczyć malucha. Dlatego kiedy dojrzymy, że nasze dziecko zaczyna siadać i nie chce już leżeć godzinami w gondoli to zwiastun, że należy nabyć wózek spacerówkę. Zwróćmy równocześnie uwagę na okres zakupu. W czasie zimowym nie poleca się takich zakupów. Wychodząc na krótki czy długi przechadzkę jest zimno i zazwyczaj otulamy latorośl w kocyk lub w śpiwór, żeby nie zmarzło. Ono samo także nie wyraża chęci wstawania z uwagi na panujące zimno. Postarajmy się dlatego przetrzymać ten czas. Wózki spacerowe dobrze nabywać na wiosnę. Kiedy oprócz tego należy zaciekawić się spacerówką? Kiedy gondola jest już wyraźnie zbytnio mała. Zobaczmy, że nabywając takiego rodzaju wózek nie posiadamy możliwości, by większych jego rozmiary. A przecież nasz berbeć wzrasta. Czasami posiadają one smukłą posturę, a niekiedy bywa tak, że zakupiona gondola jest za mała już po kilku miechach. Zapewne w ciągu zakupów opisywanego wózka mamy możliwość zauważyć, że różnią się one szerokością. Nie obawiajmy się jednak opisywanego nabytku. Prędzej czy później musimy kupować spacerówkę. Zatem krótko mówiąc decydującym kryterium, jaki sprawia, kiedy mamy zainteresować się wózkiem spacerówka jest przede wszystkim rozmiar naszego dziecka. Nie czekajmy zatem sztywno do 6 czy 12 miesiąca życia malucha. Sami musimy pilnować czy gondola nie jest już dla dziecka zbyt mała. To wózek bardzo dobry na pierwsze miesiące, gdy latorośl głównie śpi i nie jest zainteresowany otaczającym go światem. Jeśli zrezygnowaliśmy na samym początku z wózka wielofunkcyjnego po tych kilku miesiącach przyjdzie czas na zakup wózka spacerówki. O ile jak było wspomniane wcześniej, by poczekać z dokonaniem zakupu do wiosny przeczekując w taki sposób zimę nie czekajmy z tym dłużej. Pamiętajmy, że tu głównie chodzi o komfort naszego dziecka. Wózki spacerowe naszykowane są już dla maluchów, jakie z chęcią oglądają co dzieje się naokoło nich. Równocześnie posiadają także funkcje, jakie zezwalają na krótką drzemkę w dobrej pozie.