11 Mar Brak komentarzy admin Staszów , ,

Pokój dla malucha jest miejscem całkiem innym niż reszta pokojów w naszym domu. To przecież tutaj nie ma znaczenia wysublimowany styl, a stworzenie takiej przestrzeni, która umożliwi rozwijanie wyobraźni malucha już od najmłodszych lat. Jak twierdził Pablo Picasso, „Każde dziecko jest artystą”. To przecież od najbliższego otoczenia, w którym dziecko spędza największą ilość godzin zależy, czy skryte zdolności się rozwiną, czy może pozostaną utracone. W pokoju dziecięcym można pozwolić sobie na barwy, na które na pewno nie zdecydowalibyśmy się w salonie czy naszej sypialni. Niezwykle istotne jest wyznaczenie strefy, która będzie przeznaczona do nauki i odrabiania prac domowych, oraz strefę przeznaczoną do zabawy. Pokój to nie tylko kącik, w którym dziecko śpi i bawi się. To tu rozwija ono własną fantazję, poznaje otaczający go świat, zaszczepia w sobie pierwsze zainteresowania, które z pewnością będzie pielęgnować w kolejnych latach. Pokój dziecinny pełni co najmniej kilka funkcji. Co najważniejsze jest miejscem niczym nie zagrożonej zabawy. Dlatego tak istotny jest wybór puszystego dywanu, który złagodzi częste upadki w czasie szalonej zabawy i będzie stanowił ochronę malucha od chłodnej podłogi, co ma znaczenie zwłaszcza jesienią i zimą. Dobrze jest pamiętać, aby dywan był przymocowany do podłogi tak, żeby nie było możliwości, że dziecko podczas biegania potknie się na nim. Ważną kwestią są także detale do pokoju. To detale decydują o konkretnym wyglądzie wymarzonego pokoju dla młodego człowieka. Odpowiednio urządzony pokój jest miejscem, w którym maluch rozwinie swoje pierwsze umiejętności. Pokój dziecka stawia przed nami spore wymagania, zakładające, że pokój ma być jednocześnie przyjazny, jak i praktyczny. Powinien być jak najbardziej przestronny, by zapewnić wystarczającą ilość wolnego miejsca do zabawy i poznawania świata. Poza tym pokój dziecka powinien spełniać dziecinne wyobrażenia, bo przecież to właśnie dzieciństwo jest czasem marzeń. Warto pozwolić sobie na wprowadzenie do elementów baśniowych, ulubionych postaci z bajek czy kreskówek. W takim kącie dziecko będzie chciało spędzać jak najwięcej czasu, z ochotą będzie się również tutaj uczyło. Warto pamiętać także o tym, że pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim bezpieczny dla dziecka. Należy pamiętać o tym, że ważne jest zabezpieczenie kontaktów, ostrych krawędzi czy schodów. Ponadto należy pamiętać o tym, żeby dywan był na stałe przytwierdzony do podłogi, aby biegające po nim dziecko nie wywróciło się i nie zrobiło sobie krzywdy. Urządzając pokój dla dziecka zdecydowanie lepiej będzie zrezygnować z masywnych, ciężkich mebli, które mogą okazać się mocno przytłaczające. Lepiej jest postawić na lekkie konstrukcje w jasnych, pozytywnych barwach, które wpływają na atmosferę wnętrza. Wydawanie dużej sumy pieniędzy na wyposażenie pokoju dziecięcego nie ma zbyt dużego sensu, bo w większości przypadków i tak będziemy musieli zmienić je lub mocno zmodyfikować po jakimś czasie, gdy dziecko będzie dorastać i jego potrzeby i oczekiwania się zmienią. Warto jest też decydować się na rozwiązania uniwersalne, które pozwolą na stosowanie przez długi okres czasu. Kącik dziecka to miejsce, w którym śmiało możemy puścić wodze fantazji i spełnić dziecięce marzenia. Każde dziecko bez wątpienia będzie szczęśliwe, gdy przy meblowaniu jego pokoju weźmiemy pod uwagę jego oczekiwania.